W gabinecie dentystycznym EuroDent oferujemy szereg usług z chirurgii stomatologicznej. W naszym zespole posiadamy wykwalifikowanych specjalistów, którzy gwarantują bezpieczeństwo i skuteczność zabiegu.
Szybko rozwijająca się chirurgia dentystyczna umożliwia przeprowadzanie szybkich i skutecznych zabiegów dentystycznych, przynoszących natychmiastową ulgę w chorobie zębów.
W gabinecie EuroDent w Piotrkowie przeprowadzamy między innymi:
Ekstrakcja:
Usunięcie Torbieli:
Torbiel występująca w tkance kostnej szczęki lub zmiana patologiczna wywołana przewlekłym zapaleniem tkanek okołowierzchołkowych zęba. Jest to najczęściej spotykana torbiel obszaru twarzoczaszki.
Rozpoznanie torbieli korzeniowej opiera się na badaniu radiologicznym. Najczęściej wykonuje się zdjęcie pantomograficzne oraz zdjęcia wewnątrzustne. W obrazie RTG torbiel korzeniowa widoczna jest w postaci jednolitego przejaśnienia o gładkich zarysach, wyraźnie różnego od jego otoczenia. Korzenie zębów sąsiadujących z torbielą są rozsunięte przez powiększającą się zmianę. Torbiel przybiera w szczęce najczęściej kształt kulisty, w żuchwie zaś owalnie spłaszczony. Ostatecznym potwierdzeniem rozpoznania jest badanie cytologiczne zaaspirowanej treści zmiany oraz badanie histopatologiczne.Najgroźniejszym bowiem – choć rzadkim powikłaniem jest zezłośliwienie zmiany, najczęściej w kierunku szkliwiaka lub raka płaskonabłonkowego.
Torbiele o średnicy nie większej niż 8 mm, często poddają się terapii zachowawczej, polegającej na odpowiednim leczeniu endodontycznym zęba przyczynowego. Leczenie większych torbieli korzeniowych jest chirurgiczne. Zabieg zwykle w znieczuleniu miejscowym wykonywany jest w warunkach ambulatoryjnych przez chirurga szczękowo twarzowego lub chirurga stomatologa. Operacje wyłuszczenia torbieli zwykle łączy się z resekcją korzenia zęba przyczynowego, względnie z jego ekstrakcją. Duże ubytki kostne powstałe po usunięciu torbieli zastępuje się materiałem kościozastępczym.
Hemisekcja
Jest zabiegiem stomatologicznym z zakresu chirurgii, przeprowadzany w zębach wielokorzeniowych (najczęściej zęby trzonowe) zniszczonych i złamanych, często ze stanem zapalnym. Zabieg polega na separacji i usunięciu w znieczuleniu miejscowym jednego (albo więcej) korzenia zęba wraz z częścią korony zęba, przy pozostawieniu w jamie ustnej pozostałych korzeni. Taki ząb najczęściej wymaga odbudowy protetycznej.
Zabieg ten jest wskazany, w przypadku zmian okołowierzchołkowych przy korzeniach, kiedy leczenie endodontyczne nie jest już możliwe a zależy nam na jego uratowaniu unikając ekstrakcji. Kolejnymi wskazaniami są problemy periodontologiczne (np. ubytek kości) i złamanie pionowe zęba lub korzenia.
Rysunek poniżej ilustruje grarficznie sposób przeprowadzenia tego zabiegu.
Podniesienie dna zatoki:
Operacja podnoszenia dna zatoki jest procedurą regeneracji (przeszczepu) kości. Jest ona wykonywana w celu przygotowania miejsca dla implantu w szczęce (górnej). Czasami (nie zawsze), kiedy pacjent decyduje się na leczenie z użyciem implantów, może być konieczne wykonanie podniesienia dna zatoki szczękowej przed zabiegiem implantacji.
Może być wiele powodów, dla których pacjenci będą musieli przejść procedurę podnoszenia dna zatoki szczękowej. Mogą istnieć wskazania uwarunkowane anatomią, takie jak: pacjent może mieć małą szczękę lub dużą zatokę szczękową, lub kombinacja obu, co w efekcie skutkuje bardzo małą przestrzenią do umieszczenia implantów. Inną przyczyną jest duża straty kości (w trakcie ekstrakcji czy też związana z wiekiem) do tego stopnia, że przeszczep kości jest niezbędny do odbudowania kości szczęki tak, aby położenie implantu mogło być prawidłowe.
Kiedy procedura podniesienia dna zatoki zostanie pomyślnie zakończona lekarz może wstawić implanty stomatologiczne bezpośrednio w trakcie tego samego zabiegu, ale częściej pozwala na co najmniej 6-cio miesięczny okres gojenia przed przystąpieniem do zabiegu implantacji.
Zalety operacji podniesienia dna zatoki szczękowej
Dla pacjentów z budową anatomiczną, która nie daje wystarczająco dużo miejsca na implanty, chirurgiczne podniesienie dna zatoki szczękowej będzie z pewnością korzystne. Ponadto, u pacjentów z utratą kości z powodu nieumiejętnej, nieostrożnej ekstrakcji, albo w wyniku choroby dziąseł lub w wyniku pewnych metod leczenia raka, będzie również korzystne wykonanie procedury przeszczepu kości. Oczywiście, jeśli pacjent chce mieć implanty stomatologiczne, odpowiednia ilość kości jest konieczna do ich wsparcia, a jedynym sposobem osiągnięcia tego w sposób zadowalający dla niektórych pacjentów jest podniesienie dna zatoki.
Wady operacji podniesienia dna zatoki szczękowej
Jednym z największych problemów w procedurze podniesienia dna zatoki szczękowej jest czynnik czasu. Czas gojenia po operacji może trwać co najmniej 6 – 9 miesięcy. Dodatkowo czas wydłuża się w przypadku gdy implanty nie są wszczepiane jednocześnie z podniesieniem dna zatoki. Powtarzanie etapów chirurgicznych jest czasochłonne, a także zwiększa się koszty leczenia.
Operacja podnoszenia dna zatoki szczękowej może wydawać się dużą chirurgią. Jednak korzyści dla pacjentów, którzy przeszli tę operację i mają satysfakcjonujące odbudowy na implantach stomatologicznych są nie do opisania.
Osobiście przeprowadziłem setki zabiegów podnoszenia dna zatoki. Możecie mi Państwo wierzyć, że nie ma nic przyjemniejszego niż wizyta po kilku miesiącach lub latach uśmiechniętego pacjenta, który wcześniej był poddany opisywanemu powyżej zabiegowi i wszczepianiu implantów.
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności.
Nasi specjaliści chirurgiczni są jednymi z najlepszych w Polsce. Lata doświadczenia i stałe podnoszenie swoich kompetencji stawia ich w czołówce Polskiej chirurgii stomatologicznej.
W EuroDent stawiamy również na bezpieczeństwo zabiegów i ich skuteczność. Chcemy, aby zabiegi chirurgiczne były jak najmniej stresujące, a jak najbardziej wydajne. Doskonale zdajemy sobie sprawę z potrzeb pacjenta, dlatego do każdego podchodzimy indywidualnie i omawiamy każdy aspekt operacji.