Skaling
Czym jest skaling zębów?

Skaling to usuwanie złogów i kamienia nazębnego. Kamień i złogi nazębne to formacje, które osadzają się na zębach w okolicy dziąseł. Przyczyny jego powstawania są rozmaite, niemniej jednak główne znaczenie ma tutaj niedokładne szczotkowanie zębów. Aby zrozumieć potrzebę regularnego wykonywania tego zabiegu należy sobie uzmysłowić, czym jest kamień nazębny i jakie konsekwencję może powodować jego nie usuwanie.

Kamień nazębny

Pojawia się on w wyniku rozwoju płytki nazębnej, która odkłada się na zębach oklejając je. Płytka nazębna  to lepka substancja składająca się  z resztek jedzenia, bakterii  znajdujących się w jamie ustnej oraz ich produktów przemiany materii. Podczas codziennego szczotkowania zębów  powinniśmy  usunąć płytkę bakteryjną ze wszystkich zębów, jednak niewłaściwe  szczotkowanie nie usuwa jej w 100%. Zalegająca płytka twardnieje i tworzy się kamień nazębny.

Kamień nazębny ,,cichy zabójca zębów”!

Kamień nazębny to poważny problem, z którym boryka się duży odsetek pacjentów gabinetów stomatologicznych. Często nie są oni do końca świadomi problemu, jaki mają gdyż kamień osadza się cicho i spokojnie, pacjenta nic nie boli.  Przez bardzo długi czas pacjenci nie wiedzą, że z ich zębami dzieje się coś złego i tak naprawdę dopiero, gdy zęby zaczynają się chwiać zgłaszają się na wizytę u dentysty. Za problemy z rozchwianiem zębów odpowiedzialny jest właśnie kamień nazębny! Znajdujące się w nim bakterie produkują toksyny, które działają niekorzystnie na  dziąsła i więzadła utrzymujące zęby w zębodole. Zmiany te skutkują ich destrukcją i w rezultacie nawet wypadaniem zębów.

 

Jak wygląda zabieg skalingu zębów?

W naszym gabinecie stomatologicznym skaling wykonywany jest przy użyciu urządzeń ultradźwiękowych. Zabieg jest stosunkowo bezbolesny i w zasadzie jedynym elementem, który może przeszkadzać jest nieprzyjemny dźwięk oraz wibracje wywołane pracą końcówki skalera.  Ultradźwięki przekazywane są na specjalne końcówki służące do usuwanie złogów. Końcówki te drgając z dużą częstotliwością powodują rozbijanie i odpadanie od zębów kamienia nazębnego. Doskonałym uzupełnieniem skalingu jest zabieg pozwalający usunąć mniejsze skupiska kamienia nazębnego czyli piaskowanie zębów.

Czy po skalingu mogą krwawić dziąsła?

Tak, bezpośrednio po skalingu jest to w większości przypadków normalny objaw. Błona śluzowa jamy ustnej posiada  wysoką zdolność do regeneracji, więc krwawienie szybko ustąpi.

Dlaczego należy regularnie usuwać kamień nazębny?

Tylko regularne usuwanie złogów nazębnych i właściwa higiena jamy ustnej uchroni nas przed chorobami dziąseł, odsłanianiem się szyjek zębów, rozchwianiem się zębów czy nawet w ostateczności ich utratą. Robiąc skaling eliminujemy z jamy ustnej wiele bardzo niebezpiecznych bakterii. Zdrowe zęby to zęby bez kamienia i osadu.

 

Jak często usuwać kamień nazębny?

W zależności od predyspozycji danego pacjenta, szybkości jego narastania i aktualnych potrzeb.! To jak szybko narasta kamień nazębny zależy od bardzo wielu czynników, ale duży wpływ mają: dieta, braki w higienie jamy ustnej, osobnicze predyspozycje, nałogi, wiek. Standardem jest powtarzanie zabiegu usuwania kamienia nazębnego raz do roku. W innych przypadkach dentysta poinformuje o konieczności częstszych wizyt.