Nieoczekiwane niebezpieczeństwa związane z chorobami dziąseł

18 grudnia, 2019by admin0

Choroby dziąseł są powszechne i nieprzyjemne, ale według coraz większej liczby dowodów mogą one odgrywać również rolę w zaskakującej liczbie pozornie niepowiązanych problemów zdrowotnych. Czyszczenie zębów może być jeszcze ważniejsze, niż myślisz. Płytka nazębna – lepka substancja zawierająca bakterie – osadza się na zębach. Jeśli nie jest ona szczotkowana, bakterie mogą podrażniać dziąsła.

Dziąsła mogą wówczas stać się opuchnięte, obolałe lub zainfekowane; stan taki określa się mianem zapalenia dziąseł. Ogólnie rzecz biorąc, choroby dziąseł można leczyć lub im zapobiegać, dbając o prawidłowy stan zdrowia jamy ustnej. Jeśli jednak nie dopuści się do jej rozwoju, może ona doprowadzić do zapalenia przyzębia, które osłabia struktury podtrzymujące zęby.

Choroba dziąseł, zwana również chorobą przyzębia, jest szeroko rozpowszechniona. Według danych Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorobom (CDC) prawie połowa dorosłych w Stanach Zjednoczonych cierpi w pewnym stopniu na choroby dziąseł.

Mechanizmy powstawania chorób przyzębia są stosunkowo dobrze poznane, a nowsze badania wskazują, że ten problem zdrowotny może odgrywać rolę w rozwoju wielu innych schorzeń, w tym choroby Alzheimera, nowotworów i chorób układu oddechowego. W tym artykule omówimy niektóre z zaskakujących powiązań między chorobami dziąseł a różnymi problemami zdrowotnymi.

Dziąsła, a mózg

Chociaż pod względem przestrzennym dziąsła znajdują się w pobliżu mózgu, zwykle nie kojarzy się dolegliwości stomatologicznych z zaburzeniami neurologicznymi.

Niektóre badania wykazały jednak związek między chorobami przyzębia i utratą zębów, a funkcjami poznawczymi. Jedno z badań, w którym badano zdolności poznawcze, objęło 597 mężczyzn obserwacją trwającą do 32 lat. Autorzy stwierdzili:

Ryzyko pogorszenia zdolności poznawczych u starszych mężczyzn wzrasta wraz z utratą większej liczby zębów. Choroby przyzębia i próchnica, główne przyczyny utraty zębów, są również związane z pogorszeniem funkcji poznawczych.

Naukowcy powiązali również choroby przyzębia ze zwiększonym odkładaniem się beta-amyloidu w mózgu – neurologicznego znaku rozpoznawczego choroby Alzheimera.

Inne eksperymenty dostarczyły dowodów na to, że jeden z rodzajów bakterii powszechnie występujących w przypadku zapalenia przyzębia – Porphyromonas gingivalis – można znaleźć w mózgach osób cierpiących na chorobę Alzheimera.

Kontynuując to odkrycie, w nowszym badaniu naukowcy wykazali, że zakażenie P. gingivalis zwiększa produkcję beta-amyloidu w mózgu.

 

Choroby przyzębia były związane z niewielkim, ale istotnym wzrostem ogólnego ryzyka zachorowania na raka.

W tym badaniu naukowcy zwrócili szczególną uwagę na enzym produkowany przez P. gingivalis, zwany gingipainą. Stwierdzili, że proteaza ta jest toksyczna dla tau, innego białka, które odgrywa kluczową rolę w chorobie Alzheimera.

Warto zauważyć, że inni badacze doszli do wniosku, że beta-amyloid jest wytwarzany w odpowiedzi na patogen. Sposób, w jaki postrzegamy chorobę Alzheimera, powoli się zmienia.

W przyszłości naukowcy mają nadzieję, że ukierunkowanie na enzymy gingipainowe może pomóc w powstrzymaniu neurodegeneracji u niektórych osób z chorobą Alzheimera. Opracowali oni już inhibitor gingipainy, który testują u ludzi.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pozycje są zaznaczone *

https://gabineteurodent.pl/wp-content/uploads/2022/05/euroDent-3.png

Oferujemy Państwu najwyższej jakości usługi stomatologiczne, począwszy od profilaktyki, przez stomatologię estetyczną i zachowawczą po protetykę i chirurgię zęba. W tym celu stale podnosimy swoje kwalifikacje z zakresu stomatologii estetycznej, endodoncji i protetyki.

Rezerwacje
Pobierz aplikację Prodentis
https://gabineteurodent.pl/wp-content/uploads/2022/05/mobile-app-store-pl.png
https://gabineteurodent.pl/wp-content/uploads/2022/05/mobile-google-play-pl.png
Partnerzy
mediraty
Godziny otwarcia
bt_bb_section_top_section_coverage_image