Zęby: Nazwy, rodzaje i funkcje

8 grudnia, 2019by admin0

Zęby składają się z różnych warstw – szkliwa, zębiny, miazgi i cementu. Szkliwo, które jest najtwardszą substancją w organizmie, znajduje się na zewnętrznej stronie zęba. Drugą warstwą jest zębina, która jest bardziej miękka niż szkliwo, a najgłębszą warstwą wewnątrz zęba jest miazga, która składa się z nerwów i naczyń krwionośnych. Cementum znajduje się na korzeniu zęba i jest położone pod dziąsłami.

Liczba i rodzaje zębów zmieniają się wraz z wiekiem. Zazwyczaj w ciągu życia człowiek ma dwa zestawy zębów – zęby pierwotne, czyli mleczne, i zęby stałe, czyli dorosłe. W tym artykule omówimy zęby, jakie mają dzieci i dorośli, a także ich funkcje.

U ludzi występują następujące rodzaje zębów:

Siekacze

Siekacze to ostre zęby znajdujące się w przedniej części jamy ustnej, które wgryzają się w pokarm i dzielą go na mniejsze kawałki. Są one płaskie i mają cienką krawędź. Nazywa się je również zębami przednimi.

Zarówno dzieci, jak i dorośli mają osiem siekaczy – cztery siekacze centralne z przodu jamy ustnej, po dwa w każdym rzędzie, oraz po jednym siekaczu bocznym umieszczonym po obu ich stronach.

Kły

Kły to ostre, spiczaste zęby, które znajdują się obok siekaczy i wyglądają jak kły. Stomatolodzy nazywają je również kłami lub zębami ocznymi. Kły są najdłuższe ze wszystkich zębów, a ludzie używają ich do rozdzierania pokarmu.

Zarówno dzieci, jak i dorośli mają cztery kły. Dzieciom pierwsze stałe kły wyrzynają się zwykle między 9 a 12 rokiem życia. Dolne kły zwykle wyrzynają się nieco wcześniej niż kły w górnej szczęce.

Zęby przedtrzonowe

Zęby przedtrzonowe (dwuzębne) są większe od siekaczy i kłów. Mają wiele grzbietów i pomagają w przeżuwaniu i rozdrabnianiu pokarmu. Dorośli mają osiem przedtrzonowców. Pierwszy i drugi przedtrzonowiec to zęby trzonowe, które znajdują się obok kłów.

Małe dzieci nie mają zębów przedtrzonowych. Jako zęby stałe pojawiają się one po raz pierwszy w wieku 10-12 lat.

Zęby trzonowe

Zęby trzonowe są największe spośród wszystkich zębów. Mają dużą, płaską powierzchnię z wypustkami, które umożliwiają im żucie i rozdrabnianie pokarmu. Dorośli mają 12 stałych zębów trzonowych – po sześć na dolnej i górnej szczęce, a dzieci mają osiem podstawowych zębów trzonowych.

Ostatnimi wyrzynającymi się zębami trzonowymi są zęby mądrości, czyli trzecie zęby trzonowe, które zwykle wyrzynają się w wieku 17-21 lat. Znajdują się one na końcu szeregu zębów, w dalszych kątach szczęki. U niektórych osób nie wyrzynają się wszystkie cztery zęby mądrości lub mogą one pozostać nie wyrżnięte w kości i nigdy nie pojawić się w jamie ustnej.

Czasami zęby mądrości mogą ulec zatrzymaniu, co oznacza, że mogą zostać uwięzione pod dziąsłem i nie są w stanie prawidłowo się wyrżnąć.

Zęby mądrości, które wyrzynają się tylko do połowy lub znajdują się w niewłaściwym położeniu, mogą zwiększyć ryzyko infekcji lub uszkodzenia sąsiednich obszarów. W przypadku jakichkolwiek problemów z zębami mądrości należy koniecznie zgłosić się do dentysty.

Osoby mogą odczuwać lekki dyskomfort, gdy zęby mądrości zaczną przepychać się przez dziąsła, ale każdy, kto odczuwa silny ból lub ma obrzęk, powinien zgłosić się do dentysty.

Dentysta może być zmuszony do usunięcia zębów mądrości, jeżeli u danej osoby występuje próchnica, ból lub infekcja. Zęby te nie są potrzebne do żucia, a ze względu na ich położenie daleko z tyłu jamy ustnej trudno utrzymać je w czystości.

Ilość zębów

Dzieci mają 20 zębów pierwotnych, czyli mlecznych. Zęby pierwotne zaczynają się pojawiać, gdy dziecko ma około 6 miesięcy. Dzieci zazwyczaj mają wszystkie zęby pierwotne do 3 roku życia.

Zęby te stopniowo wypadają, a na ich miejsce pojawia się 28 zębów stałych. Czasami zęby stałe wypierają zęby mleczne, ale zazwyczaj zęby stałe wyrzynają się przez dziąsła z tyłu jamy ustnej, za ostatnim zębem mlecznym w szczęce.

Pierwszymi stałymi zębami, które wyrzynają się przez dziąsła, są cztery pierwsze lub „6-letnie” zęby trzonowe, nazywane tak, ponieważ zwykle wyrzynają się, gdy dziecko ma około 6 lat.

Pierwszymi zębami mlecznymi, które wypadają, są dolne siekacze centralne. Siekacze centralne u dorosłych wyrzynają się mniej więcej w tym samym czasie, co pierwsze stałe zęby trzonowe, czyli w wieku 6-7 lat.

Zazwyczaj ludzie tracą wszystkie zęby mleczne około 14 roku życia.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pozycje są zaznaczone *

https://gabineteurodent.pl/wp-content/uploads/2022/05/euroDent-3.png

Oferujemy Państwu najwyższej jakości usługi stomatologiczne, począwszy od profilaktyki, przez stomatologię estetyczną i zachowawczą po protetykę i chirurgię zęba. W tym celu stale podnosimy swoje kwalifikacje z zakresu stomatologii estetycznej, endodoncji i protetyki.

Rezerwacje
Pobierz aplikację Prodentis
https://gabineteurodent.pl/wp-content/uploads/2022/05/mobile-app-store-pl.png
https://gabineteurodent.pl/wp-content/uploads/2022/05/mobile-google-play-pl.png
Partnerzy
mediraty
Godziny otwarcia
bt_bb_section_top_section_coverage_image